Mechanizm automatyczny

motyw_werk_sop_9060Wynaleziony ponad pół wieku temu typ naciągu, stosowany jest dzisiaj w większości kalibrów mechanicznych. Wykorzystuje on energię przekazywaną mu przez noszącego zegarek. To on, przez poruszanie ręką, odpowiedzialny jest za wprawianie w ruch tzw. wahnika. Ten półokrągły element zamontowany jest w naszych modelach po środku kalibru. Poruszając się w przód i w tył, naciąga on sprężynę napędową. Sprężyna zaś ma za zadanie przekazanie zgromadzonej energii do kolejnych elementów mechanizmu.

W ten oto sposób właściciel czasomierza zostaje zwolniony z codziennego nakręcania zegarka. Gdy zostanie on zdjęty z ręki i odłożony na dłuższy czas, zgromadzona energia pozwoli na przynajmniej 40 godzin pracy (w zależności od modelu kalibru). Aby wprowadzić mechanizm ponownie w ruch wystarczy założyć zegarek na rękę i ponosić go parę kolejnych godzin. W tym czasie sprężyna znów zostanie naciągnięta, by móc przez kolejne godziny zasilać werk potrzebną energią.

Zastosowanie znajduje również legendarny mechanizm z naciągiem ręcznym. Jest to, montowany niegdyś w zegarkach kieszonkowych, zmodyfikowany mechanizm z serii ETA 6498, w równie bogato zdobionej wersji TOP. Werk ten stosujemy głównie w zegarkach unikatowych. Pojedynczych sztukach, będących rarytasami naszej manufaktury.